Townsend Company budgeted 2,500 pounds of direct materials costing $32.00 per pound to make 1,250 units of product. The company actually used 2,400 pounds costing $35.50 per pound to make the 1,250 units. What is the direct materials price variance?
A) $8,400 unfavorable
B) $3,200 favorable
C) $8,750 favorable
D) $5,200 unfavorable
Correct Answer:
Verified
Q8: Boxes Company has collected the following data
Q9: The following information describes a company's usage
Q10: The following information describes a company's usage
Q11: The standard cost of direct labor per
Q12: Jennifer Gibson Company budgeted 4,000 pounds of
Q14: Townsend Company budgeted 2,500 pounds of direct
Q15: Video Products budgeted 2 hours of direct
Q16: Education Products Company gathered the following information
Q17: Education Products Company gathered the following information
Q18: Education Products Company gathered the following information
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents