Joint product costs of cultivating, fertilizing and picking pineapples total $1,000,000.
Peters Pineapples is a pineapple grower. After cultivating, fertilizing, growing and picking pineapples, the company sells whole pineapples to food processors. The company is considering adding a processing line where sliced pineapples and pineapple juice, along with a "mash"
used for animal feed will be the final products. Projected information about the costs follows:
Required:
(a) Determine the amount of separable costs allocated to each product using the net-realizable-value method.
(b) Determine the final cost per unit for each product
(c) Determine the gross margin for each product.
(d) A fertilizer manufacturer approaches Peter Good, the President of the company, and asks to buy the rinds and other excess materials currently used to produce Mash. He would be willing to pay $0. 30 per pound for these materials. What advice would you give Peter?
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q80: Misty Manufacturing produced three products in a
Q81: Mount IdaManufacturing produces three products in a
Q82: Bancroft Manufacturing produces three products in a
Q83: Reading Corporation produces three products in a
Q84: Summerfield Foods produces three supplemental food products
Q85: Covehead Corporation produces three products from a
Q86: Charlottetown Powder Company produces powder in batches.
Q88: JarvisManufacturing produces three products in a joint
Q89: Joint processing costs totaled $1,000,000.
What method would
Q90: Frank Purdue was successful at "branding"
the product
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents