Math (U.S.)
-The prime rib has an AP weight of 18 pounds. When cooked in a combi oven, it may have a percent yield of 70. If the as-purchased cost is $6.50 per pound, what is the cooked yield test cost? Remember to round your answer to the nearest penny.
Correct Answer:
Verified
Q216: Math (U.S.)
-If the giblets are accidentally discarded,
Q217: Math (U.S.)
-If leg and thigh quarters go
Q218: Math (U.S.)
-If the value of the bones
Q219: Math (U.S.)
-If the price of whole chickens
Q220: Math (U.S.)
-The prime rib has an AP
Q222: Math (U.S.)
-What is the cooked yield test
Q223: Math (U.S.)
-If the price of whole chickens
Q224: Math (U.S.)
-The total cost of the ingredients
Q225: Math (U.S.)
-The total cost of the ingredients
Q226: Math (U.S.)
-The total cost of the ingredients
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents