
Vipsana's Gyros House sells gyros.The cost of ingredients (pita, meat, spices, etc.) to make a gyro is $2.00.Vipsana pays her employees $60 per day.She also incurs a fixed cost of $120 per day.Calculate Vipsana's variable cost per day when she produces 50 gyros using two workers?
A) $100
B) $124.40
C) $220
D) $240
Correct Answer:
Verified
Q49: Vipsana's Gyros House sells gyros.The cost of
Q50: Which of the following statements is false?
A)An
Q51: Which of the following statements is false?
A)An
Q52: Which of the following are implicit costs
Q53: When firms analyze the relationship between their
Q55: Which of the following can a firm
Q56: Vipsana's Gyros House sells gyros.The cost of
Q57: The average total cost of production
A)is the
Q58: In the long run which of the
Q59: The relationship between the inputs employed by
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents