
XYZ Corporation produced 300 units of output but sold only 250 of the units it produced.The average cost of production for each unit of output produced was $100.Each of the 250 units sold was sold for a price of $95.What would total revenue for XYZ Corporation be
A) -$3875
B) $3875
C) $23,750
D) $25,500
Correct Answer:
Verified
Q1: John owns a shoe-shine business.Which cost does
Q3: What would be an example of an
Q4: Scenario 13-2
Joe wants to start his own
Q5: What does industrial organization study
A)how labour unions
Q7: What does total revenue equal
A)Total output x
Q8: What are accountants primarily interested in
A)the flow
Q9: Which cost would be regarded as an
Q10: Which term refers to the amount of
Q11: What would be an example of an
Q464: When a firm is making a profit-maximizing
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents