Solved

A Firm Produces 1000 Units Per Week

Question 17

Multiple Choice

A firm produces 1000 units per week.It hires 10 full-time workers (40 hours/week) at an hourly wage of $20.Raw materials are ordered weekly and they costs $5 for every unit produced.The weekly cost of the rent payment for the factory is $1,500.How do the overall costs breakdown for the week?


A) total variable cost is $5,000;total fixed cost is $1,500;total cost is $6,500
B) total variable cost is $5,000;total fixed cost is $9,500;total cost is $14,500
C) total variable cost is $13,000;total fixed cost is $1,500;total cost is $14,500
D) total variable cost is $13,000;total fixed cost is $9,500;total cost is $22,500

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents