A business produces 5,000 units per month.Costs include: $12,000 on raw materials,$20,000 on operators and $14,000 on sales people.Other costs of running the factory were $50,000 for rent and $30,000 on other fixed overheads.In order to break even the selling price per unit will have to be:
A) $25.20
B) $29.60
C) $20.30
D) $28
Correct Answer:
Verified
Q13: If the annual interest rate is 0%,the
Q29: The break-even quantity is
A)Fixed Costs/Price
B)Fixed Costs/Marginal Cost
C)Fixed
Q30: If the annual interest rate is 5%,the
Q31: Consider a firm that produces 500,000 units
Q33: Use the following information to answer Questions
Q34: Use the following information to answer Questions
Q36: Use the following information to answer Questions
Q37: Use the following information to answer Questions
Q39: If the interest rate is 11%,$1500 received
Q40: Assume a firm has the following cost
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents