A business produces 4,000 units per month which he sells at $20/unit.Costs include: $10,000 on raw materials,$15,000 on operators and $10,000 on sales people.In order to break even the fixed costs will have to be:
A) $35,000
B) $40,000
C) $45,000
D) $50,000
Correct Answer:
Verified
Q18: Use the following information to answer the
Q19: Use the following information to answer the
Q21: Use the following information to answer Questions
Q22: In order to continue its operations,in the
Q25: Consider a firm that produces 500,000 units
Q26: Break-even quantity is a point where
A)Level of
Q27: Which of the following variables is not
Q28: Which of the following is classified as
Q38: If a firm sells more than the
Q62: A firm will shut down in the
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents