Solved

Pacific Company Sells Only One Product for $12 Per Unit

Question 9

Multiple Choice
Pacific Company sells only one product for $12 per unit, variable production costs are $3 per unit, and selling and administrative costs are $1.70 per unit. Fixed costs for 11,000 units are $6,000. The operating income is ________ when 11,000 units are sold.
A) $8.45 per unit
B) $6.75 per unit
C) $7.30 per unit
D) $4.70 per unit

Pacific Company sells only one product for $12 per unit, variable production costs are $3 per unit, and selling and administrative costs are $1.70 per unit. Fixed costs for 11,000 units are $6,000. The operating income is ________ when 11,000 units are sold.


A) $8.45 per unit
B) $6.75 per unit
C) $7.30 per unit
D) $4.70 per unit

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents