Solved

Rosewood Company Sells Wooden Carvings for $300 Each

Question 59

Multiple Choice
Rosewood company sells wooden carvings for $300 each. The direct materials cost per unit is $160 and the direct labor is 2 hours at a rate of $26 per hour. Manufacturing overhead is applied on the basis of labor hours at a rate of $36 per hour. Rosewood makes and sells 1,000 units per period. How many units must Rosewood sell to breakeven?

Rosewood company sells wooden carvings for $300 each. The direct materials cost per unit is $160 and the direct labor is 2 hours at a rate of $26 per hour. Manufacturing overhead is applied on the basis of labor hours at a rate of $36 per hour. Rosewood makes and sells 1,000 units per period. How many units must Rosewood sell to breakeven?


A) 409 units
B) 450 units
C) 240 units
D) 818 units

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents