Betty consumes good x and good y.If the price of x = $3 and the price of y = $4,then
A) an extra unit of x costs 4/3 units of y.
B) an extra unit of y costs 4/3 units of x.
C) an extra unit of x costs 3/4 units of y.
D) Both B and C.
Correct Answer:
Verified
Q42: What is the difference between ordinal and
Q43: Joe's income is $500,the price of food
Q44: If the consumer's income increases while the
Q45: Suppose Joe's utility for lobster (L)and soda
Q46: Joe's income is $500,the price of food
Q48: A consumer buys food (F)and shelter (S).If
Q49: Individuals derive utility from picnics,p,and kayak trips,k.Assuming
Q50: Lisa eats both pizzas and burritos.If the
Q51: If the price of one good increases
Q52: If the prices of both goods and
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents