SNAP benefits are intended only to supplement an individual's or family's food budget.Still,if you had to live on $30,the average SNAP benefits for one person for one week in 2016,could you do it and still eat healthfully? Using the website or news circular from your local supermarket,tally the cost of the following: one gallon of milk; one box of a nutrient-dense,fiber-rich breakfast cereal; one loaf of whole-grain bread; one jar of peanut butter (no added sugars); seven small apples (about 2 pounds); one bunch of bananas (about 2.5 pounds); seven sweet potatoes (about 2.5 pounds); two packages of frozen vegetables; two cans of black,white,pinto,or kidney beans (about 7 total servings); one small bag of brown rice; half a dozen eggs.What was your total cost? What important foods,ingredients,and/or nutrients were missing from this diet? How do you think you'd feel physically and emotionally if you had to follow this diet for one week?
Correct Answer:
Answered by Quizplus AI
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q76: In the United States,it is legal for
Q77: A waitress or waiter who works a
Q78: In the U.S.,the Supplemental Nutrition Assistance Program
Q79: No country in the Western Hemisphere experiences
Q80: Converting grain Calories to beef Calories is
Q82: Identify at least four benefits of purchasing
Q83: In their video "WFP and Zero Hunger,"
Q84: List and describe at least three key
Q85: Describe both the achievements and the shortcomings
Q86: Imagine that you are working at a
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents