Multiple Choice
Pizza Pepsi
-Elaine spends $10 a week on pizza and Pepsi. The price of pizza is $2 a slice and the price of a Pepsi is $2. The table shows Elaine's total utility from pizza and Pepsi. Elaine maximizes her total utility by buying ________ slices of pizza and ________ Pepsis a week.
A) 5; 0
B) 0; 5
C) 3; 2
D) 2; 3
Correct Answer:
Verified
Related Questions