Solved

Junkfood Jill Spends All of Her Income on Jellybeans and Jolt

Question 34

Multiple Choice

Junkfood Jill spends all of her income on jellybeans and Jolt cola. Suppose that Jill's income is $30, the price of a bag of jellybeans is $6, and the price of a bottle of Jolt cola is $2. Which of the following combinations of jellybeans and Jolt cola lies inside of Jill's budget line?


A) 5 bags of jellybeans and 0 bottles of Jolt
B) 4 bags of jellybeans and 4 bottles of Jolt
C) 3 bags of jellybeans and 6 bottles of Jolt
D) 2 bags of jellybeans and 8 bottles of Jolt

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents