Multiple Choice
Larry spends all his $800 monthly income on pizza and milk. The price of pizza is $4 a slice, and the price of milk is $2 per quart. The relative price of milk is
A) 2 slices of pizza per quart.
B) 0.5 slices of pizza per quart.
C) $2 per quart.
D) 0.5 quarts per slice of pizza.
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q47: Q75: Suppose that initially the price of a Q76: The magnitude of the slope of the Q77: If the price of peanuts increases by Q78: The _ is the price of one Q79: Real income is equal to _ and Unlock this Answer For Free Now! View this answer and more for free by performing one of the following actions Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks Unlock quizzes for free by uploading documents![]()