Solved

Klash Company Adopted a Standard Cost System Several Years Ago

Question 152

Essay

Klash Company adopted a standard cost system several years ago. The company uses standard costs for all its inventories. The standard costs for direct materials and labor for its single product are as follows: Materials (12 kilograms/unit × $7.00/kilogram) = $84.00/unit; direct labor (8 hours/unit × $12.00/hour) = $96.00/unit. All materials are issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for December:Klash Company adopted a standard cost system several years ago. The company uses standard costs for all its inventories. The standard costs for direct materials and labor for its single product are as follows: Materials (12 kilograms/unit × $7.00/kilogram) = $84.00/unit; direct labor (8 hours/unit × $12.00/hour) = $96.00/unit. All materials are issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for December:  Required: 1. Calculate the standard cost of the actual kilograms of material purchased; round your answer to the nearest whole dollar. 2. Calculate the total standard kilograms (SQ) allowed for the production of the period (that is, for  equivalent units produced with respect to direct materials ). 3. Calculate the total standard cost of materials for the production of the period; round your answer to nearest whole dollar. 4. Calculate the actual price (AP) (to two decimal places) per kilogram of material of material purchased this period. 5. Calculate the direct labor rate variance rounded to the nearest whole dollar. Required:
1. Calculate the standard cost of the actual kilograms of material purchased; round your answer to the nearest whole dollar.
2. Calculate the total standard kilograms (SQ) allowed for the production of the period (that is, for "equivalent units produced with respect to direct materials").
3. Calculate the total standard cost of materials for the production of the period; round your answer to nearest whole dollar.
4. Calculate the actual price (AP) (to two decimal places) per kilogram of material of material purchased this period.
5. Calculate the direct labor rate variance rounded to the nearest whole dollar.

Correct Answer:

verifed

Verified

Note-this problem requires kno...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents