Klash Company adopted a standard cost system several years ago. The company uses standard costs for all of its inventories. The standard costs for direct materials and labor for its single product are as follows: Materials (12 kilograms/unit × $7.00/kilogram) = $84.00/unit; direct labor (8 hours/unit × $12.00/hour) = $96.00/unit. All materials are issued at the beginning of processing. The operating data shown below were taken from the records for December:
Note: number of kilograms issued to production during the period = number of kilograms purchased.
Required:
1. Calculate the standard cost of the actual kilograms of material purchased.
2. Calculate the total standard kilograms for the production of the period (that is, for "equivalent units produced with respect to direct materials")
3. Calculate the total standard cost of materials for the production of the period.
4. Calculate the actual price per kilogram of material of material purchased this period.
5. Calculate the direct labor rate variance.
Correct Answer:
Verified
Feedback: Note...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q141: Ann Jacobson's supervisor has asked her to
Q146: What is a direct labor efficiency variance,
Q148: What four variances may be included as
Q151: Joe Malay received the following report on
Q154: Joe Malay received the following report on
Q155: Rachael Hair Products shows the following budgeted
Q155: Machine Builders Inc. adopted a standard cost
Q156: Machine Builders Inc. adopted a standard cost
Q157: Luanna Inc. manufactures game consoles. Some of
Q159: Customer response time (CRT) can be defined
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents