Solved

Pasternik Company Produces and Sells Two Products,Alpha and Zeta

Question 121

Multiple Choice

Pasternik Company produces and sells two products,Alpha and Zeta.The following information is available relating to its setup activities: Pasternik Company produces and sells two products,Alpha and Zeta.The following information is available relating to its setup activities:   Assume the cost per setup remains at $2,000 but that the batch size for product Alpha is changed from 10 to 25 units per batch.Using activity-based costing and a volume-based overhead costing that uses direct labor-hours to assign overhead,the amount of setup cost applied to each unit of product Alpha would be (rounded to the nearest cent) :   A) A B) B C) C D) D General Calculations: # of Alpha batches = 250/25 = 10 # of Zeta batches = 20,000/500 = 40 Total number of batches = 50 = 10 + 40 Total Set-up Cost = $2,000 x 50 batches = $100,000 Set-up cost per direct labor hour = $100,000/40,000 total direct labor hours = $2.50 per direct labor hour Alpha Activity-Based: Total Set-up Cost = 10 x $2,000 = $20,000 $20,000/250 units = $80 per unit Alpha Volume-Based: Set-up cost for Alpha = $2.50 x 1,000 Alpha direct labor hours = $2,500 Total Alpha Units Produced = 250 units Alpha overhead cost per unit = $2,500/250 units = $10
Assume the cost per setup remains at $2,000 but that the batch size for product Alpha is changed from 10 to 25 units per batch.Using activity-based costing and a volume-based overhead costing that uses direct labor-hours to assign overhead,the amount of setup cost applied to each unit of product Alpha would be (rounded to the nearest cent) : Pasternik Company produces and sells two products,Alpha and Zeta.The following information is available relating to its setup activities:   Assume the cost per setup remains at $2,000 but that the batch size for product Alpha is changed from 10 to 25 units per batch.Using activity-based costing and a volume-based overhead costing that uses direct labor-hours to assign overhead,the amount of setup cost applied to each unit of product Alpha would be (rounded to the nearest cent) :   A) A B) B C) C D) D General Calculations: # of Alpha batches = 250/25 = 10 # of Zeta batches = 20,000/500 = 40 Total number of batches = 50 = 10 + 40 Total Set-up Cost = $2,000 x 50 batches = $100,000 Set-up cost per direct labor hour = $100,000/40,000 total direct labor hours = $2.50 per direct labor hour Alpha Activity-Based: Total Set-up Cost = 10 x $2,000 = $20,000 $20,000/250 units = $80 per unit Alpha Volume-Based: Set-up cost for Alpha = $2.50 x 1,000 Alpha direct labor hours = $2,500 Total Alpha Units Produced = 250 units Alpha overhead cost per unit = $2,500/250 units = $10


A) A
B) B
C) C
D) D
General Calculations:
# of Alpha batches = 250/25 = 10
# of Zeta batches = 20,000/500 = 40
Total number of batches = 50 = 10 + 40
Total Set-up Cost = $2,000 x 50 batches = $100,000
Set-up cost per direct labor hour = $100,000/40,000 total direct labor hours = $2.50 per direct labor hour
Alpha Activity-Based:
Total Set-up Cost = 10 x $2,000 = $20,000
$20,000/250 units = $80 per unit
Alpha Volume-Based:
Set-up cost for Alpha = $2.50 x 1,000 Alpha direct labor hours = $2,500
Total Alpha Units Produced = 250 units
Alpha overhead cost per unit = $2,500/250 units = $10

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents