Solved

Each Year You Sell 950 Units of a Product at a Price

Question 64

Multiple Choice

Each year you sell 950 units of a product at a price of $899 each.The variable cost per unit is $575 and the carrying cost per unit is $16.90.You have been buying 100 units at a time.Your fixed cost of ordering is $60.What is the economic order quantity?


A) 82 units
B) 95 units
C) 105 units
D) 113 units
E) 124 units

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents