The table below shows the quantities of toffee bars and bags of cashews that a consumer could consume over a 1-week period.
Toffee (bars) Cashews (bags)
TABLE 6-1
-Refer to Table 6-1.If the price of toffee bars is $1 each,bags of cashews are $2 each,and this consumer has $7 per week to spend on these two snacks,how many of each will he/she purchase to maximize utility?
A) 0 toffee bars and 3 bags of cashews
B) 1 toffee bars and 3 bags of cashews
C) 2 toffee bars and 2 bags of cashews
D) 3 toffee bars and 2 bags of cashews
E) 7 toffee bars and 0 bags of cashews
Correct Answer:
Verified
Q16: Q17: Economists usually assume that consumers Q18: If total utility from the consumption of Q19: If consumption of an extra unit of Q20: The table below shows the quantities of
A)are motivated to