Solved

Real Products Company
Real Products Company Produces and Sells a Single

Question 72

Multiple Choice

Real Products Company
Real Products Company produces and sells a single product.Information on its costs follow:
 Variable costs:  SG&A $2 per unit  Prochuction $4 per unit  Fixed costs:  SG&A $12,000 per year  Prochuction $15,000 per year \begin{array}{l}\text { Variable costs: }\\\begin{array}{lr}\text { SG\&A } & \$ 2 \text { per unit } \\\text { Prochuction } & \$ 4 \text { per unit } \\\text { Fixed costs: } & \\\text { SG\&A } & \$ 12,000 \text { per year } \\\text { Prochuction } & \$ 15,000 \text { per year }\end{array}\end{array}
Refer to Real Products Company.Assume Real Products Company produced and sold 5,000 units.At this level of activity,it produced a profit of $18,000.What was Real Products Company's sales price per unit?


A) $15.00
B) $11.40
C) $9.60
D) $10.00

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents