Gino's Pizza Shop Hires Cooks in a Competitive Market If the Pizzas Sell for $8 Per Pie and the Material
Gino's Pizza shop hires cooks in a competitive market.The raw material required to make each pizza costs $5.Daily output at Gino's Pizza varies with the number of workers hired,as shown in the table below:
If the pizzas sell for $8 per pie and the ingredients cost $5 per pie,what is the value marginal product for the 4th worker?
A) $96
B) $112
C) $48
D) $128
Correct Answer:
Verified
Q9: The relationship between labor usage and
Q10: What is the extra output received from
Q10: Sam owns a candy factory and
Q11: Gino's Pizza shop hires cooks in
Q12: Sam owns a candy factory and
Q16: Gino's Pizza shop hires cooks in
Q18: Sam owns a candy factory and
Q19: In a competitive labor market,if a firm
Q19: Sam owns a candy factory and
Q20: The value of marginal product
A)equals marginal product
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents