If the price of gasoline is $2.99 per U.S.gallon, what is the cost per liter? (1 L = 1.06 qt)
A) $0.30/L
B) $0.79/L
C) $1.27/L
D) $2.99/L
E) $12.66/L
Correct Answer:
Verified
Q53: An aluminum beverage can contains 12.0 fluid
Q54: Convert 500.milliliters to quarts. (1L = 1.06
Q57: A barrel of oil contains 42.0 gallons.
Q57: What is the area, in square centimeters,
Q61: Iridium is essentially tied with osmium for
Q62: What is the volume, in cubic inches,
Q67: How many square kilometers are equivalent to
Q78: What is the volume, in cubic centimeters,
Q93: Iron has a density of 7.87 g/cm3.
Q101: The city of Los Angeles is now
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents