Solved

Leonesio Corporation Makes a Product That Uses a Material with the Following

Question 80

Multiple Choice

Leonesio Corporation makes a product that uses a material with the following standards:
Leonesio Corporation makes a product that uses a material with the following standards:    The company budgeted for production of 3,100 units in August, but actual production was 3,200 units. The company used 27,600 kilos of direct material to produce this output. The company purchased 29,000 kilos of the direct material at a total cost of $118,900. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. -The materials price variance for August is: A)  $2,900 U B)  $2,624 U C)  $2,900 F D)  $2,624 F The company budgeted for production of 3,100 units in August, but actual production was 3,200 units. The company used 27,600 kilos of direct material to produce this output. The company purchased 29,000 kilos of the direct material at a total cost of $118,900. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.
-The materials price variance for August is:


A) $2,900 U
B) $2,624 U
C) $2,900 F
D) $2,624 F

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents