Solved

Suppose That the Cost of Producing 1 Unit of Wine

Question 113

Multiple Choice

Suppose that the cost of producing 1 unit of wine in Happy Island is 2 units of rice and in Joy Island,1 unit of wine costs 4 units of rice.What does this mean for the two countries?


A) Happy Island should specialize in and export rice to Joy Island.
B) Happy Island should specialize in and export wine to Joy Island.
C) Happy Island should specialize in rice but export wine to Joy Island.
D) Happy Island should specialize in wine but export rice to Joy Island.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents