Solved

Kansas Company Produces and Sells 20,000 Units at $22 Per

Question 72

Multiple Choice

Kansas Company produces and sells 20,000 units at $22 per unit.Kansas Company's product cost is calculated as follows: Kansas Company produces and sells 20,000 units at $22 per unit.Kansas Company's product cost is calculated as follows:   A total of 500 setups at a cost of $120 per setup are required to produce the 20,000 units.Kansas Company has received a special order to sell 5,000 units at $12 per unit.Kansas Company has excess capacity available,but these 5,000 units would require 60 setups.If Kansas Company accepts the special order,what is the increase in costs to them? A) $7,200 B) $40,000 C) $57,200 D) $65,000 A total of 500 setups at a cost of $120 per setup are required to produce the 20,000 units.Kansas Company has received a special order to sell 5,000 units at $12 per unit.Kansas Company has excess capacity available,but these 5,000 units would require 60 setups.If Kansas Company accepts the special order,what is the increase in costs to them?


A) $7,200
B) $40,000
C) $57,200
D) $65,000

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents