Solved

Lily's Pastries Produces Cupcakes, Which Sell for $5

Question 284

Multiple Choice

Lily's Pastries produces cupcakes, which sell for $5.10 each. During the current month, Lily produced, but only sold 2700 cupcakes. The variable cost per cupcake was $3.40 and the sales commission per cupcake was $0.50. Total fixed manufacturing costs were $1700 and total fixed marketing and administrative costs were $900. What is the product cost per cupcake under absorption costing? Lily's Pastries produces cupcakes, which sell for $5.10 each. During the current month, Lily produced, but only sold 2700 cupcakes. The variable cost per cupcake was $3.40 and the sales commission per cupcake was $0.50. Total fixed manufacturing costs were $1700 and total fixed marketing and administrative costs were $900. What is the product cost per cupcake under absorption costing?   A) $3.93 B) $5.63 C) $5.10 D) $3.40


A) $3.93
B) $5.63
C) $5.10
D) $3.40

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents