The Organic Milk Company produces three products from a joint processes using whole milk: butter, cheese, and cream.The joint costs amount to $24,000 per batch of output.Each batch totals 50,000 litres: 25% butter, 25% cheese, 50% cream.All products are processed further without gain or loss in volume.Separable costs are butter, $0.50 per litre; cheese, $2.00 per litre; cream, $0.25 per litre.The selling prices per litre are respectively: $3.50, $6.00, $4.00.Required:
1.How much joint cost per batch should be allocated to cream, assuming that joint costs are allocated on a physical measure basis?
2.If joint costs are assigned on a net realizable value basis, how much joint cost should be allocated to cheese?
3.An organic grocer has offered to buy all of the cheese produced at $5.50 per litre.Traditionally 90% of the cheese production is sold.How much better or worse off financially is the company from accepting this offer?
Correct Answer:
Verified
2.NR...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q123: A byproduct is one or more products
Q165: Byproducts are recognized in the general ledger
Q166: Byproduct revenues appear in the income statement
Q167: Recognizing byproduct cost at the time of
Q168: Framingham Ltd.produces three products out of a
Q169: Use the information below to answer the
Q171: Brittany Furniture manufactures two products, pillows and
Q172: North York Statue Company makes miniature Mountie
Q173: Recognition of byproducts in the financial statements
Q175: Processes that yield joint products always yield
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents