In a country where the unit of currency is the Passi, kerosene costs 130 Passi per liter, and one dollar buys 227 Passi. What is the cost of kerosene in dollars per gallon? (1.00 gal = 3.79 L)
Correct Answer:
Verified
Q81: Which of the following is the most
Q83: A porch roof that slopes upward at
Q84: The mass of Mars,6.40 × 1023 kg,is
Q88: Concrete is sold by the cubic yard.What
Q89: Estimate the thickness,in meters,of an ordinary sheet
Q92: A marathon race is 26 mi and
Q94: Estimate the number of times the earth
Q103: The tank of a certain car holds
Q105: A 2.00-qt bottle of soda is on
Q113: Estimate the number of times an
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents