If she spends all of her income on uglifruits and breadfruits, Maria can just afford 11 uglifruits and 4 breadfruits per day.She could also use her entire budget to buy 3 uglifruits and 8 breadfruits per day.The price of uglifruits is 6 pesos each.How much is Maria's income per day?
A) 115 pesos
B) 105 pesos
C) 114 pesos
D) 119 pesos
E) None of the above.
Correct Answer:
Verified
Q9: There are 3 goods.The price of good
Q10: If all prices double and income triples,
Q11: If good 1 is measured on the
Q12: If all prices are doubled and money
Q13: Maria spends her entire budget and consumes
Q15: Harold lives on Doritos and seafood salads.The
Q16: Clara spends her entire budget and consumes
Q17: If she spends all of her income
Q18: A decrease in income pivots the budget
Q19: There are two goods.You know how much
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents