The production function is f (L, M) =4L1/2M1/2, where L is the number of units of labor and M is the number of machines.If the amounts of both factors can be varied and if the cost of labor is $64 per unit and the cost of using machines is $1 per machine, then the total cost of producing 20 units of output is
A) $80.
B) $650.
C) $20.
D) $320.
E) $40.
Correct Answer:
Verified
Q22: A competitive firm with output y has
Q23: Joe's Bar and Grill uses two inputs,
Q24: The production function for drangles is f
Q25: Douffelberry juice is a mild intoxicant, prized
Q26: A new metal alloy is discovered that
Q28: A competitive firm has the three-factor production
Q29: As head of the planning commission of
Q30: Roberta runs a dress factory.She produces 50
Q31: The production function is f (L, M)=5L1/2M1/2,
Q32: Two firms, Wickedly Efficient Widgets (WEW)and Wildly
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents