The production function is f (L, M) = 4L1/2M1/2, where L is the number of units of labor and M is the number of machines used.If the cost of labor is $49 per unit and the cost of machines is $16 per unit, then the total cost of producing 5 units of output will be
A) $70.
B) $162.50.
C) $80.
D) $140.
E) None of the above.
Correct Answer:
Verified
Q49: Nadine has a production function 4x1 +
Q50: The law firm of Dewey, Cheatham, and
Q51: A firm has production function f (x1,
Q52: If output is produced according to Q
Q53: Nadine has a production function 2x1 +
Q55: A firm has production function f (x1,
Q56: Douffelberry juice is a mild intoxicant, prized
Q57: The production function is f (L, M)=4L1/2M1/2,
Q58: In the short run, a firm which
Q59: If output is produced according to Q
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents