Solved

A Product Sells for $210 Per Unit,and Its Variable Costs

Question 73

Multiple Choice

A product sells for $210 per unit,and its variable costs per unit are $130.The fixed costs are $420,000.If the firm wants to earn $35,000 after tax income (assume a 30% tax rate) ,how many units must be sold?


A) 6,500
B) 6,275
C) 500
D) 5,875
E) 5,500

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents