Dazzle Toy Company Gathered the Following Actual Results for the Current
Question 126
Question 126
Multiple Choice
Dazzle Toy Company gathered the following actual results for the current month: Actual amounts: Units produced Direct materials purchased and used (5,000 lbs.) Direct labor cost (4,500 hours) Manufacturing averhead costs incurred 4,000$22,500$51,750$24,000 Budgeted production and standard costs were: Budgeted production Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead 3,500 units 2lbs/unit at $4.25/lb.1.5hrs./unit at $12.00/hr.$5 per unit $21,000 - What is the direct materials efficiency variance?
A) $12,750 unfavorable B) $13,500 unfavorable C) $13,500 favorable D) $12,750 favorable
Correct Answer:
Verified
Unlock this answer now Get Access to more Verified Answers free of charge