A company had beginning inventory of 10 units at a cost of $20 each on March 1. On March 2, it purchased 10 units at $22 each. On March 6 it purchased 6 units at $25 each. On March 8, it sold 22 units for $54 each. Using the FIFO perpetual inventory method, what was the cost of the 22 units sold?
A) $520
B) $570
C) $450
D) $470
E) $490
Correct Answer:
Verified
Q120: Monarch Company uses a weighted-average perpetual
Q121: A company's warehouse contents were destroyed by
Q122: Jammer Company uses a weighted average
Q123: A company's current inventory consists of 5,000
Q124: A company has beginning inventory of 15
Q126: A company's inventory records report the
Q127: A company normally sells its product for
Q128: Given the following information, determine the
Q129: A company's normal selling price for its
Q130: A company's inventory records report the
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents