Product X is sold for $8 a unit and Product Y is sold for $12 a unit. Each product can also be sold at the splitoff point. Product X can be sold for $5 and Product Y for $4. Joint costs for the two products totaled $4,000 for January for 600 units of X and 500 units of Y. What are the respective joint costs assigned each unit of products X and Y if the sales value at splitoff method is used?
A) $2.96 and $4.44
B) $4.00 and $4.55
C) $4.00 and $3.20
D) $4.55 and $4.55
E) $3.20 and $4.00
Correct Answer:
Verified
Q62: Use the information below to answer the
Q70: Use the information below to answer the
Q76: Answer the following question(s) using the information
Q77: BC Lumber processes timber into four products.
Q78: Use the information below to answer the
Q88: Answer the following question(s)using the information below.The
Q89: Use the information below to answer the
Q93: Use the information below to answer the
Q96: Answer the following question(s)using the information below.The
Q100: Use the information below to answer the
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents