Standard material cost per kg of raw material is $5.Standard material allowed per unit is 2 Kg.Actual material used per unit is 2.5 Kg.Actual cost per kg is $4.5.What is the standard cost per output unit?
A) $9
B) $11.25
C) $10
D) $12.5
Correct Answer:
Verified
Q81: A favorable price variance for direct manufacturing
Q94: Genent Industries, Inc. (GII), developed standard
Q95: Answer the following questions using the
Q96: An unfavorable price variance for direct materials
Q100: A favorable efficiency variance for direct manufacturing
Q100: Standard labor rate is $8 per hour.Standard
Q101: Favorable direct manufacturing labor efficiency variances are
Q102: Answer the following questions using the
Q103: Unfavorable direct material price variances are _.
A)
Q104: Genent Industries, Inc. (GII), developed standard
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents