Yummy Foods sells jars of special spices used in Spanish cooking.The variable cost is $2 per unit.Fixed costs are $10,000,000 per year.It has $40,000,000 of assets and investors expect a return of 5% on their assets.Yummy Foods sells 4,000,000 units per year.They use cost-plus pricing because they are the only company which produces this kind of product.Using cost-plus pricing methodology,determine the price per unit.(Round your answer to the nearest cent.)
A) $2.00
B) $5.00
C) $4.50
D) $2.40
Correct Answer:
Verified
Q34: Optus Company makes special equipment used in
Q35: Meson Production is a price-taker.It produces
Q36: Hilltop Golf Course is planning for the
Q37: Gotham Products is a price-taker and
Q38: Nelson Products is a price-setter,and they use
Q40: Fantabulous Products sells 2200 kayaks per year
Q41: Shine Bright Company has three product
Q42: In making product mix decisions under constraining
Q43: A company has two different products
Q44: Which of the following statements describes a
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents