Solved

Meow Meow Manufactures Gourmet Cat Food The Company Actually Used 4,900 Kg of Tuna at a Cans

Question 158

Essay

Meow Meow manufactures gourmet cat food.During the month,it manufactured 5,000 cans of tuna,using 0.10 hours of direct labour per can at a rate of $8.00 per hour.The materials and labour standards for manufacturing the cans of tuna are as follows:  Direct materials (1 kg of tuna ($0.50 per kilogram) $0.50 Direct materials (1 can @$0.35 per can )0.35 Direct labour (0.20 hour @$7.00 per hour )1.40\begin{array}{lr}\text { Direct materials }(1 \mathrm{~kg} \text { of tuna }(\$ 0.50 \text { per kilogram) } & \$ 0.50 \\\text { Direct materials }(1 \text { can } @ \$ 0.35 \text { per can }) & 0.35 \\\text { Direct labour }(0.20 \text { hour } @ \$ 7.00 \text { per hour }) & 1.40\end{array} The company actually used 4,900 kg of tuna at a price of $0.65 per kg.It also purchased 5,000 cans at a price of $0.45 per can.  Meow Meow manufactures gourmet cat food.During the month,it manufactured 5,000 cans of tuna,using 0.10 hours of direct labour per can at a rate of $8.00 per hour.The materials and labour standards for manufacturing the cans of tuna are as follows:  \begin{array}{lr} \text { Direct materials }(1 \mathrm{~kg} \text { of tuna }(\$ 0.50 \text { per kilogram) } & \$ 0.50 \\ \text { Direct materials }(1 \text { can } @ \$ 0.35 \text { per can }) & 0.35 \\ \text { Direct labour }(0.20 \text { hour } @ \$ 7.00 \text { per hour }) & 1.40 \end{array}  The company actually used 4,900 kg of tuna at a price of $0.65 per kg.It also purchased 5,000 cans at a price of $0.45 per can.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents