Solved

Producing 20,000 Cell Phone Units Requires $600,000 of Prime Costs

Question 36

Multiple Choice

Producing 20,000 cell phone units requires $600,000 of prime costs, uses 4,000 machine hours, and takes 2,400 setup hours. The activity rates are $80 per machine hour and $200 per setup hour. What is the unit cost of a cell phone?


A) $30
B) $40
C) $60
D) $70

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents