The Stelco Company manufactures microwave ovens. Last year, the per-unit product cost was $56, the per-unit prime cost was $34, and the per-unit conversion cost was $42. Cost of goods sold for the year was $560,000, and the sale price per unit was $100. In addition, direct labour costs of $200,000 and selling and administrative expenses of $240,000 were incurred.
Required:
A. Calculate how many units were sold last year.
B. Calculate the cost of direct materials used.
C. Calculate the cost of manufacturing overhead.
D. Calculate the gross margin for the year.
E. Calculate operating income.
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q149: Rizzuto Company supplied the following information for
Q150: Refer to Owen Sound Company. Assume production
Q151: Refer to Owen Sound Company. Calculate the
Q152: Fairchild Group's accountant prepared the following Income
Q153: Tamarack Company, a manufacturing firm, has supplied
Q155: Refer to Owen Sound Company. Assume production
Q156: Nexient Company supplied the following data and
Q157: n June, Olympic Company purchased materials costing
Q158: See the following separate cases.
Case #1 Case
Q159: Prairie Plant Company supplied the following data
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents