Solved

Jessica Owns a Company That Makes Pre-Packaged Sandwiches for Convenience

Question 23

Multiple Choice

Jessica owns a company that makes pre-packaged sandwiches for convenience stores.The market price for a sandwich is $5 and Jessica is a price-taker.Her daily cost for making sandwiches is C(Q) = 2.5Q + (Q2/40) and her marginal cost is MC = 2.5 + (Q/20) .What is the average cost of a sandwich at the quantity of sandwiches Jessica should be selling each day?


A) $2.50
B) $2.90
C) $3.75
D) $3.50

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents