Multiple Choice
The price of bread is $1.50 per pound and the price of butter is $3 per pound.Steve has an income of $30,with which he buys 4 pounds of bread.How many pounds of butter does he buy,assuming he buys nothing else?
A) 8
B) 12
C) 4
D) There is not enough information to answer the question
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q6: Q7: An increase in a consumer's income will Q8: Suppose a consumer buy books and DVDs.The Q9: Consumption bundles that lie above the boundary Q9: Terry buys 10 pounds of cheese and Unlock this Answer For Free Now! View this answer and more for free by performing one of the following actions Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks Unlock quizzes for free by uploading documents