Formula,Inc. ,processes sugar into candy and powdered drink mix.The sugar costs $61,000 per load.The process involves mixing the sugar for 2 hours,producing 60,000 packs of candy with a market value of $25,000,and 20,000 packs of drink mix with a market value of $100,000.The joint cost of the mixing process is $28,600.
Required:
a.If the sugar and the mixing process costs are to be allocated on the basis of units of output,what cost is assigned to each product?
b.If the sugar and the mixing process costs are allocated on the basis of the net realizable value,what cost is assigned to each product?
c.How much profit or loss does the candy product provide using the data in this problem and your analysis in requirement (a)? Is it really possible to determine which product is more profitable? Explain why or why not.
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q76: Waterbury Box Company
General Factory Administration and Maintenance
Q77: A method for allocating joint-process costs is
Q78: Big Farms LLC has two production departments
Q79: Useful Tool Company
Useful Tool Company has two
Q80: Waterbury Box Company
General Factory Administration and Maintenance
Q82: Grimes Company processes a chemical,Techno 9,through a
Q83: Evans Company processes a chemical,Exacto 7,through a
Q84: Why do companies allocate common costs to
Q85: How are service department costs allocated to
Q86: Northstar Timber processes timber into Grade A
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents