Big Sky Timber processes timber into Grade A and Grade B lumber.Timber costs $400 per unit,where one unit equals 1,000 board feet.The process involves cutting timber into the two grades of lumber.Each unit of timber produces .25 unit (250 board feet)of Grade A lumber with a market value of $560 and .75 unit (750 board feet)of Grade B with a market value of $240.The joint cost of the production process is $100 per unit.
Required:
a.Assume that the joint costs of the two grades of lumber are to be allocated on the basis of units of output.What cost is assigned to each product (for .25 unit of Grade A and .75 unit of Grade B)?
b.If the joint costs are allocated on the basis of the net realizable value,what cost is assigned to each product? How much profit or loss does the Grade A lumber earn? Is it really possible to determine which product is more profitable? Explain why or why not.
Joint cost = $500 (= $400 cost of timber + $100 joint process costs).
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q83: Evans Company processes a chemical,Exacto 7,through a
Q84: Why do companies allocate common costs to
Q85: How are service department costs allocated to
Q86: Northstar Timber processes timber into Grade A
Q87: Jamar Company has two production departments,Tubing and
Q88: Transtech,Inc. ,processes silicon crystals into purified wafers
Q89: Clark Company has two production departments,Tubing and
Q90: Garfield Company has two production departments and
Q91: Lamar Company has two production departments and
Q93: What is the nature of common (or
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents