Chris prepares a 10-pound mixture of cashews and peanuts. He paid $18 for the cashews and $14 for the peanuts. If cashews cost three times more than peanuts, then how many pounds of cashews did he use?
Correct Answer:
Verified
Q15: Perform the indicated operations and write your
Q16: Find the indicated value for the given
Q17: Among 100 college students, 40 said they
Q18: For the given ratio, find and equivalent
Q19: Solve the equation. Q20: Perform the indicated operations and write your Q21: Solve the equation for y. Q23: Solve the given equation. Q24: Cora can paddle her canoe 8 miles Q25: A large pump can fill a 78,000
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents