Multiple Choice
Complete Table 19.3 below.Assume the price of cola is $8 per unit and the price of pretzels is $4 per unit.
Table 19.3
Michael's Utility Schedule Refer to Table 19.3.If Michael has $48 to spend on cola and pretzels, what combination should he purchase in order to maximize his utility?
A) Four colas and four pretzels.
B) Five colas and two pretzels.
C) Three colas and five pretzels.
D) Five colas and five pretzels.
Correct Answer:
Verified
Related Questions