Multiple Choice
Assume that the product price is $4 per unit and that the hourly wage for workers is $12.Neither price nor wage changes with output.In Table 30.1, the marginal revenue product of the second worker hired is
A) $4 per hour.
B) $6 per hour.
C) $24 per hour.
D) $40 per hour.
Correct Answer:
Verified
Related Questions