Multiple Choice
Assume that the product price is $4 per unit and that the hourly wage for workers is $12.Neither price nor wage changes with output.In Table 30.3, the contribution to total revenue of the fourth worker hired is
A) $76 per hour.
B) $16 per hour.
C) $4 per hour.
D) $12 per hour.
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q103: When an individual's MRP is not measurable,his
Q107: According to the In The News article
Q111: In general, it can be said that