In a factory, the fixed costs per unit are $45 when 400 units are produced. If 450 units are produced, the fixed costs per unit would be
A) $45.00.
B) $40.00.
C) $10.00.
D) $50.63. (45 x 400) /450.
Correct Answer:
Verified
Q44: In a factory, the total variable costs
Q46: Use the high-low point method to determine
Q47: In a factory, the fixed costs are
Q50: In a factory, the total variable costs
Q61: The salary of the factory supervisor is
Q65: The labor standard for a product was
Q77: A fixed budget is a meaningful way
Q88: As the level of activity increases,the total
Q94: As the level of activity increases,the total
Q97: Costs that reflect what costs should be
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents